ych zachodzi zjawisko fotowoltaiczne umożliwiające przekształcanie energii słonecznej w energię elektryczną. Celem elektrowni słonecznych, jak zresztą każdej innej elektrowni, jest pozyskiwanie energii elektrycznej i dostarczanie jej do użytkowników. W przeciwieństwie do niektórych rodzajów elektrowni, instalacje słoneczne korzystają z odnawialnego źródła energii dzięki czemu elektrownie słoneczne są korzystnym środowiskowo rozwiązaniem. Według definicji elektrownia słoneczna to zespół urządzeń przekształcających energię promieniowania słonecznego, które stanowi odnawialne źródło energii, na energię użytkową, cieplną lub elektryczną. Fotowoltaika z kolei zajmuje się jedynie pozyskiwaniem energii elektrycznej z promieniowania słonecznego, a panele fotowoltaiczne mogą być z powodzeniem wykorzystywane do użytku prywatnego.
Działanie paneli słonecznych
Główną funkcją paneli fotowoltaicznych jest przemiana energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Taka funkcja paneli słonecznych jest możliwa dzięki zachodzeniu w fotoogniwach zjawiska fotowoltaicznego. Zjawisko fotowoltaiczne jest rodzajem zjawiska fizycznego, które polega na powstaniu siły elektromagnetycznej w ciele stałym na skutek promieniowania świetlnego. Odkrycie tego zjawiska umożliwiło konstrukcję fotoogniw, które obecnie są używane do pozyskiwania prądu elektrycznego z energii promieniowania świetlnego. W każdej instalacji słonecznej, żeby było możliwe wykorzystanie prądu elektrycznego, konieczne jest zamontowanie inwertera. Inwerter jest specjalnym urządzeniem, które pozwala na konwersję napięcia stałego na prąd zmienny. Posiadając odpowiednie panele fotowoltaiczne, a także niezbędne do tego urządzenia, można z powodzeniem wykorzystywać energię elektryczną powstałą w skutek działania zjawiska fotowoltaicznego. Ogólna zasada działania fotoogniw wykorzystywanych z energetyce słonecznej nie jest więc zbyt skomplikowana.
Kolektory słoneczne dla każdego
Wraz z rosnącą świadomością na tematy związane z ekologią i dbaniem o środowisko naturalne, energia odnawialna szybko zyskuje na popularności. Jest jej wiele rodzajów, ale jednym z najbardziej powszechnie używanych jest na pewno energia słoneczna. Fotowoltaika umożliwia przetworzenie zwykłych promieni słonecznych w prąd elektryczny. Jako że światło słoneczne jest w pełni darmowe, gdy odpowiednie kolektory słoneczne zostaną zainstalowane można użyć je jako idealny sposób na to, aby oszczędzić na rachunkach za prąd. W zależności od tego czy instalacja fotowoltaiczna całkowicie pokrywa zapotrzebowanie danego domu na prąd czy też nie, tego typu energia odnawialna może albo zredukować opłaty, albo się ich zupełnie pozbyć. Zatem pomimo tego że montaż kolektorów jest stosunkowo drogą inwestycją, coraz to więcej osób z chęcią decyduje się na to rozwiązanie w swoim domu. To idealny sposób na to, aby zadbać zarówno o środowisko naturalne, jak i o swój portfel i tym samym porządnie podreperować rodzinny budżet.
Fotowoltaika w okresie zimowym
Panele fotowoltaiczne, żeby mogły spełniać właściwie swoją funkcję przemiany energii słonecznej w energię elektryczną, muszą posiadać dostęp do promieniowania świetlnego. W okresie zimowym siłą rzeczy tego słońca jest znacznie mniej, więc może się to odbijać na wydajności paneli fotowoltaicznych. Jak dokładnie wygląda kwestia wydajności paneli w okresie zimowym? Nie jest to prawda, że zimną panele fotowoltaiczne nie wytwarzają energii, ponieważ nawet podczas trwania okresu zimowego zdarzają słoneczne dni. Panele słoneczne nie wytwarzają energii jedynie w dwóch sytuacjach, a mianowicie w nocy oraz gdy powierzchnia paneli jest pokryta śniegiem. Oczywiście w okresie zimowym wydajność paneli fotowoltaicznych jest niższa niż w trakcie trwania okresu letniego, ponieważ zimą występuje mniejsze natężenie światła słonecznego. Mimo to nawet zimną panele wykorzystują energię słoneczną do wytwarzania energii elektrycznej. Zwłaszcza dzięki najnowszym technologiom możliwe jest wydajne działanie fotoogniw nawet przy częściowym zachmurzeniu.