odnikowego zwanego ogniwem fotowoltaicznym lub przez osadzanie metali na podłożu zwanym cienkowarstwowym ogniwem słonecznym.
Fotowoltaika wykorzystywana jest głównie do produkcji energii elektrycznej na dużą skalę poprzez sieci dystrybucyjne, choć może też zasilać niezliczone aplikacje i urządzenia autonomiczne, a także zasilać schroniska górskie czy domy odizolowane od sieci energetycznej. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na energię odnawialną, produkcja ogniw słonecznych i instalacji fotowoltaicznych znacznie się rozwinęła w ostatnich latach. Zaczęły być masowo produkowane w 2000 roku, kiedy niemieccy ekolodzy uzyskali fundusze na budowę dziesięciu milionów dachów słonecznych. Pozyskiwanie energii jest możliwe dzięki urządzeniom znanym jako kolektory słoneczne. Panel słoneczny lub kolektor słoneczny jest w stanie pochłonąć i przekształcić energię słoneczną w energię cieplną.
Kolektory mogą być różne: gazowe cieczowe
Panele fotowoltaiczne (nazywane fotowoltaika) umożliwiają pozyskiwanie energii słonecznej i następnie zmiany jej w energię elektryczną. Dzięki takiemu pozyskiwaniu energii słonecznej w instalacji elektrycznej domu z zainstalowanymi panelami fotowoltaicznymi prąd elektryczny jest tańszy. Oczywiście zainstalowanie paneli fotowoltaicznych wymaga poniesienia pewnych kosztów. Na instalację fotowoltaiczną składają się: koszt zakupu paneli fotowoltaicznych oraz inwerter, który pomaga zmieniać prąd stały w prąd zmienny. Do tego dochodzi jeszcze koszt montażu zależny od rodzaju dachu, na którym będą montowane panele fotowoltaiczne.
Energia promieni słonecznych może być także wykorzystywana do ogrzewania. Umożliwiają to kolektory słoneczne. W nich energia promieni słonecznych jest przekazywana nośnikowi energii. Tym nośnikiem energii może być powietrze lub ciecz (woda lub glikol). Kolektory mogą być różne: gazowe, cieczowe, dwufazowe, skupiające próżniowo-rurowe, płaskie próżniowe, oraz specjalne.
Energia odnawialna jest to energia, której zapas odnawia się bardzo szybko, bo jest pozyskiwana z naturalnych źródeł: słońce, wiatr, woda.
Różne są sposoby pozyskiwania energii odnawialnej: Kiedy pozyskujemy ciepło z ziemi jest to energia geotermalna. Kiedy pozyskujemy ciepło z wody jest to energia hydrotermalna. Kiedy pozyskujemy ciepło z powietrza jest to energia aerotermalna. Możemy jeszcze pozyskiwać energię odnawialną wykorzystując biogaz lub biomasę.
A to błąd! Fotowoltaika pomoże nam
Z każdej strony jesteśmy zasypywani informacjami o tym, jak szybko i niebezpiecznie postępuje ocieplenie klimatu, a kolejne lokacje znikają z mapy świata przez nasze bezmyślne zachowanie względem natury. Gdy kilka miesięcy temu pozwoliliśmy środowisku nieco od siebie odpocząć, ponieważ większość czasu spędzaliśmy w domu, ono od razu odżyło - wystarczyło tylko kilka tygodni! Co więc mogłoby się stać, gdybyśmy działania proekologiczne postanowili wprowadzić do swojego życia na co dzień, a nie tylko w sytuacjach nadzwyczajnych? Z pewnością w wielu osobach pokutuje przekonanie, że niewiele mogą zdziałać. A to błąd! Fotowoltaika pomoże nam wszystkim, a zwłaszcza przyrodzie, jeśli tylko na to pozwolimy. Wystarczy, że skupimy się na tym, by to energia odnawialna odpowiadała za ocieplenie naszego domu czy dostarczanie do niego prądu. Kolektory słoneczne działają właśnie w taki sposób, "pobierając" energię od słońca i zamieniając ją w tę energię, której potrzebujemy, by móc komfortowo żyć w swoim domu. Brzmi to bardzo prosto, prawda? W praktyce zaś jest równie proste, jeśli nie bardziej wręcz banalne.
To z pewnością nie są działania
Energia odnawialna jest bez choćby cienia wątpliwości przyszłością tego świata. Skąd takie odważne stwierdzenie? Otóż środowisko naturalne jest do tego stopnia zdegradowane, że jeśli w dalszym ciągu nie będziemy go szanować jako gatunek ludzki, to w ciągu kilkudziesięciu lat możemy się spodziewać wielu katastrof klimatycznych i nie tylko. Słyszymy o tym cały czas, jednak puszczamy te informacje mimo uszu, korzystając ciągle z plastikowych torebek podczas zakupów, czy przemieszczając się samochodem do pracy, choć ta znajduje się mniej niż kilometr od naszego domu. To z pewnością nie są działania, które pomagają Ziemi. Gdybyśmy jednak chcieli coś zmienić w swoim myśleniu i sposobie życia, co mogłoby pomóc naturze, to wcale nie musimy robić wielu skomplikowanych rzeczy. Tak naprawdę wystarczy, że porozmawiamy o tym z rodziną i ustalimy plan działania. Być może rezygnacja z usług dotychczasowego dostawcy prądu będzie pierwszy krokiem? Fotowoltaika i kolektory słoneczne w przyjazny środowisku sposób zastąpią nie tylko dostarczany nam dotychczas prąd, ale także zadbają o ciepło w całym domu.